Vitrifikasyon | Dr. Hakan Özörnek
TR EN RANDEVU ALIN

Vitrifikasyon

Vitrifikasyon nedir?

Embriyo dondurma işleminde son teknoloji vitrifikasyon yöntemidir. Vitrifikasyon İngilizce kelime anlamı ile "camlaştırarak dondurma" anlamına gelir. Vitrifikasyon tekniğinde konsantrasyonu yüksek dondurma solüsyonları sayesinde ani ısı düşüşü sağlanarak hücre etrafında hızla cam bir katı yüzey oluşması sağlanır.

Klasik Embriyo Dondurma Yöntemi

İnsan hücrelerine ilk uygulanan teknik olan ‘Klasik Embriyo Dondurma Yöntemi’nde yavaş ve kontrollü olarak yapılan dondurma işlemi sırasında hücre etrafında buz kristalleri oluşturularak hücre canlılığı korunmaya çalışılır. Ancak yavaş yapılan bu işlem sırasında embriyo maruz kaldığı travma nedeni ile canlılığını koruyamayabilir.

Vitrifikasyon

Vitrifikasyon yönteminde klasik yönteme kıyasla 600 ile 1000 kat daha hızlı dondurulan embriyoların %95’inden fazlası canlılığını korurken bu yöntemle gebe kalma şansı da artmaktadır.

Yardımcı üreme tekniklerinde daha önceleri kullanılan yavaş dondurma tekniğine kıyasla çok daha yüksek başarı sağlamaktadır.

Vitrifikasyon yönteminde dondurma işlemi 10 dk. kadar sürerken klasik yöntemde embriyonun dondurulması 3 saati bulabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı etmenlerinden biri transfer edilecek olan embriyonun sağlığıdır. 3 saate kadar sürebilen klasik dondurma yöntemi hücre canlılığını olumsuz etkileyebildiği için hızla gerçekleşerek hücrenin yapısal bütünlüğünü koruyan vitrifikasyon yöntemi klasik yönteme göre çok daha yüksek başarı oranı taşımaktadır.

Dış etken değişikliğine çok daha az maruz kalan embriyonun transfer halinde gebeliğe dönüşme şansı, klasik yöntemle dondurulan diğer embriyoya göre çok daha fazladır.

Embriyo Çözme İşlemi

Vitrifikasyon işleminin başarısı kadar çözme işleminin başarısı da büyük önem taşımaktadır. Embriyoların dış etkenlere en az şekilde maruz kalması açısından çözme işleminin de bu konuda deneyimli bir ekip tarafından yapılması gerekir.

Embriyo Dondurma ve Teknoloji

Tüp bebek merkezlerinin başarısını belirleyen en önemli faktörlerden biri embriyoloji laboratuvarının son teknolojiyi en yetkin şekilde kullanan deneyimli bir kadroya sahip olmasıdır. Özellikle sınırlı sayıda yumurta ve embriyoda işlem yapılan durumlarda, dondurma ve çözme işlemlerini yapan kişilerin uzmanlığı ve deneyimi büyük önem taşımaktadır. Laboratuvarın teknik imkanları ve teknolojisinin yeniliği ancak onu yetkin olarak kullanan deneyimli bir ekip olduğu sürece yüksek gebelik oranlarına ve başarıya dönüşmektedir. Kısırlık (infertilite) tedavi sürecinde her yumurta ve embriyo büyük bir önem taşır ve kaybın sıfıra yakın olması gerekir.

Embriyo dondurma, yardımcı üreme tekniklerinde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Anne adayına transfer edilmemiş embriyolar sonradan gebelik şansını korumak adına dondurularak saklanır.

Bebek Adaylarınız 7-24 Güvende

Anne adayından gelen yumurta ve baba adayından gelen spermin laboratuvar ortamında döllenmesi ile elde edilen embriyo -196 derecedeki sıvı azot tanklarında korunmaktadır.

İstanbul Dışındaki Hastalarımıza Özel Evden Doktor Görüşmesi (EDOG)!EDOG RANDEVUSU ALIN