Tüp Bebek (IVF) | Dr. Hakan Özörnek
TR EN RANDEVU ALIN

Tüp Bebek (IVF)

Tüp bebek tedavisi, yardım ile üreme tedavileri arasında en bilinenidir. Günümüzde farklı kısırlık tiplerinin tedavisi için, en iyi sonuç verecek şekilde farklı tüp bebek tedavileri geliştirilmiştir.

Tüp bebek tedavisinin işleyişinde kadın yumurta hücresi (oosit) ile erkek meni hücresi (sperm) vücut dışında, dikkatle hazırlanmış laboratuvar koşullarında döllenir ve bu döllenmiş olan yumurta hücreleri (embriyo) arasından belirli bir sayıda seçilerek rahim içerisinde yerleştirilir.

Kimlere tüp bebek uygulanır?

Her iki tüpü tıkalı olan kişiler: Bu durumda sperm hücresinin yumurta hücresine ulaşıp onu dölleme şansı olmadığından, tüp bebek tedavisi kullanılır.

Sperm sayı, hareket veya normal sperm oranındaki (morfoloji) düşüklük: Sayı, hareket veya normal sperm oranındaki düşüklük problemleri hem ayrı ayrı, hem de birlikte görünebilirler. Hastanın sperm sayısı ve hareketi normal fakat normal görünümdeki sperm oranı sınırın altında ise hastaya tüp bebek tedavisi gerekmektedir.

Sebebi açıklanamayan kısırlık vakaları: Kısırlık vakalarının %20’lik bir oranı, bütün araştırmalara rağmen açıklanamaya bilmektedir. Bu gibi durumlarda, özellikle 36 yaş ve üzerindeki bayan hastalarda, IVF tedavisi düşünülmektedir.

Şiddetli endometriozis vakaları: Kadınların düzenli adet olmasını sağlayan, endometrium adı verilen rahim içindeki zar dokusunun rahim içi dışına, yumurtalıklara, karın içi zarına veya tüplere yerleşmesi durumuna Endometriozis denir. Rahim dışı bölgelerde adet dönemlerinde oluşabilecek kanamalar sonucu tüplerde, karın zarında yapışıklıklar ve yumurtalıklarda kist oluşumu görülebilir. İlerlemiş endometriozis vakalarında IVF tedavisi gerekebildiği gibi, özellikle 35 yaşını geçmiş, çocuk sahibi olamayan endometriozis vakasından muzdarip hastalarımız için IVF tedavisi ilk seçenek olabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavi Basamakları:

Yumurtalıkların Uyarılması

10-12 gün sürer, her gün ilaç kullanılır. 2-3 kez kontrol için kliniğe gelinir.

Yumurta Toplanması

15-20 dakika sürer, genel anestezi altında yapılır, ağrısızdır.

Yumurtaların Döllenmesi

2-5 gün süre ile döllenmiş yumurtanın gelişimi takip edilir.

Embriyo Transferi

En yüksek gebelik şansı olan 1-2 embriyo ultrason gözetiminde rahmin içine yerleştirilir. Ağrısızdır ve 5 dakika sürer.

Gebelik Desteği

Çeşitli ilaçlarla gebelik oluşumunun desteklendiği süreçtir. Kalp atışı duyulana kadar devam eder, yaklaşık 12 gün sürer.

İstanbul Dışındaki Hastalarımıza Özel Evden Doktor Görüşmesi (EDOG)!EDOG RANDEVUSU ALIN