Tüp Bebek (IVF)

Tüp Bebek Nedir?

Yardımla üreme tekniklerinin en bilineni tüpbebektir. Ancak günümüzde tüpbebeke ek olarak pek çok yeni teknikler gelişmiş ve değişik kısırlık sebeplerinin tedavisinde kullanılmıştır.

Tüp bebek kadın yumurta hücresi (oosit) ile erkek meni hücresinin (sperm) vücut dışında çok özel laboratuvar şartlarında döllenerek; döllenmiş yumurta hücrelerinden (embriyo) bir veya birkaçının seçilerek rahim içine yerleştirilmesidir.

Kimlere Tüp Bebek Uygulanır?

Her iki tüpün tıkalı olması:
Bu durumda sperm hücresinin yumurta hücresine ulaşarak dölleme şansı yoktur.

Sperm sayı, hareket veya normal sperm oranının (morfoloji) düşük olması:
Bu problemlerin hepsi bir arada yada ayrı ayrı olabilir. Sperm sayı ve hareketliliği normal sınırlarda olan bir hastada normal görünüme sahip sperm yüzdesi normalden az ise yine tüp bebek gerekir.

Rahim içi aşılama ile sonuç alınamayan hastalar:
3 - 4 defa başarısız aşılama denemesi sonrası IVF uygulamasına geçilebilir.

Sebebi açıklanamayan kısırlık vakaları:
Tüm incelemelere rağmen %20 oranında kısırlığı açıklayacak hiçbir neden bulunamayabilir. Bu durumda özellikle 36 yaş ve üstü bayanlarda IVF ön planda düşünülür.

Şiddetli endometriozis vakaları:
Endometriozis, kadının her ay düzenli adet olmasını sağlayan rahim içi zar dokusunun (endometrium) rahim içi dışında, tüplerde, yumurtalıklarda ve/veya karın içi zarında yerleşmesiyle karakterize bir hastalıktır. Her adet döneminde bu rahim dışı bölgelerde kanamalar olabilir. Bunun sonucunda tüplerde, karın zarında yapışıklıklar, yumurtalıklarda kist oluşabilir. İlerlemiş vakalarda IVF gerekebilir.

Tüp Bebek / Mikroenjeksiyon Tedavisi

Tüp bebek uygulamasının süresi seçilen tedavi türüne göre değişmektedir. Tedavide en yaygın olarak uzun protokol uygulanır. Bu protokolün tedavi basamakları şunlardır:

1. Ön Siklus

Tedaviye başlanılmasına karar verilen hastaya ilk adet dönemiyle birlikte doğum kontrol hapı başlanır. Bunun amacı hastada bir sonraki ay tedaviye başlanmasını engelleyecek bir yumurtalık kisti oluşmasını engellemek ve zamanında adet görmesini sağlamaktır. Adetin 21. günü tedaviye bir ‘gonadotropin-releasing hormon’ (GnRH) analoğu eklenir. Bu çok etkili anti-hormon, burun spreyi veya günlük enjeksiyon olarak verilir. Analog, hipofiz olarak bilinen beyindeki küçük bir bezin faaliyetlerini baskılar. Hipofiz normalde, iki önemli üreme hormonu follikül stimulan hormon (FSH) ve luteinizan hormon (LH)’nun salgılanmasını kontrol eder. Normalde bu hormonlar overin her ay bir follikül üretimini uyarır. Analog hipofiz ve over arasındaki normal bağlantıyı geçici olarak durdurur. Bu ilaca yumurta toplama işlemine kadar devam edilir. Doğum kontrol hapı 21 gün kullanılır. Hap bittikten sonra 10 gün içinde yeni adet dönemi başlar.

2.Yumurtalıkların Uyarılması

Yeni adet döneminin 3. gününde yumurtalıkların uyarılması için, iğne şeklinde hormon içeren ilaçlara başlanır. Bu ilaçların kullanılmasının amacı, yumurtalıklarda birden fazla yumurta hücresi gelişimini sağlamaktır. Bu gebelik şansını arttırır. Yumurtalıkların uyarılma süresi kişiden kişiye değişir. Bu sürenin uzunluğunu yumurtalıkların kullanılan ilaca cevabı belirler. Ortalama süre yaklaşık 10-12 gündür. Bu dönemde, gün aşırı hormon ve ultrasonla yumurta gelişimi takip edilir.

3. Yumurta Toplanması

Yumurta hücreleri belli olgunluğa ve büyüklüğe ulaştığında, yumurtaların çatlamasını sağlayan farklı bir hormonal iğne ile çatlatılır. İğne yapıldıktan 34-36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Bu iğnenin zamanında yapılması çok önemlidir.

Yumurta toplama işlemi: Hasta sabah aç karnına kabul edilir. İşlem hasta uyutularak yapıldığından AĞRISIZDIR. Operasyon toplam 20-30 dakika sürer. IVF için yumurtalara, ultrason yardımıyla vajinal yoldan ulaşılır. Ultrason, yumurtaları dışarı emen küçük bir iğnenin doğru yere yöneltilmesini sağlar. Hasta başına yumurta sayısı 10-12 bulunabilir, 1’den 40’a kadar da olabilir. Çok nadir olarak, yeterli tetkiklere rağmen, hiç yumurta toplanamayabilir. Yumurta toplama işlemi hastanede kalmayı gerektirmez. Birkaç saat sonra evinize gidebilirsiniz.

Tüp Bebek (IVF) - Yumurta Toplanması
Yumurta Toplanması
Tüp Bebek (IVF) - Yumurta Toplanması
Yumurta Toplanması

4.Yumurtaların Döllenmesi

Elde edilen yumurta hücreleri, laboratuvar şartlarında sperm hücre kalitesine göre klasik tüp bebek yada mikroenjeksiyon ile döllenir. Sperm hücresinin yumurta hücresini döllemesiyle EMBRİYO oluşur. Embriyo anne karnında gelişen bebeğin temel taşıdır. Döllenme, yaklaşık 12-15 saatte oluşur ve mikroskop altında saptanır. Sonuç hastaya telefonla bildirilir. Ayrıca embriyoların transferi için zaman kararlaştırılır.

Tüp Bebek (IVF) - Döllenmiş Yumurta
Döllenmiş Yumurta
Tüp Bebek (IVF) - Embryo
Embryo

5. Embriyo Transferi

Döllenmiş yumurtalara pre-embriyo veya zigot denilir ve yumurta toplanmasından 48-72, hatta 120 saat sonra transfer yapılır. Transferin ne zaman yapılacağı embriyo sayı ve kalitesine bağlıdır. Embriyolar, ince plastik bir boru şeklindeki kateter yardımıyla rahim ağzından nazikçe geçilerek rahim içerisine transfer edilir. Transfer edilecek embryo sayısı genellikle uygulamadan önce jinekologla kararlaştırılır. Embriyo transferi basit ve genellikle ağrısızdır. Yarım saatlik bir dinlenme süresinden sonra taburcu olabilirsiniz. Hastaya yaklaşık iki hafta sonra gebelik testi yapılır ve bu süre içinde hormonal destek verilir.

Tüp Bebek (IVF) - Embryo Transferi
Embryo Transferi


Hastalarımdan gelenler

SEVİLAY - HASAN AKYOL

Eurofertil bize mutluluk getiren bir hastane oldu. Tedaviden ve ilgiden oldukça memnun kaldık. Şuan iki oğlumuz var, 3. denemede bebek sahibi olduk. İlk tedavimiz çok zordu, ikincisinde düşük yaptım ama yılmadık. Alev Hanım'a özellikle çok teşekkür ederiz.

NURAN - MURAT PAŞALI

Biz Eurofertil' i ilk olarak Hakan Özörnek Rize'de konferansa geldiğinde tanımıştık. Daha sonra Seda Sayan' ın Tv programında da kendisinin açıklamalarını dinledik. 7 yıllık evliydik ve bebeğimiz olmuyordu. İlk denememiz ne yazık ki başarısızdı fakat yılmadık, 2 denemede bebek sahibi olduk. Şuanda 7 aylık bir kız çocuğumuz var. Bir çocuk daha yapmak istiyoruz. Hastanenin genel olarak ilgisinden çok memnun kaldık, herhangi bir aksilik ile karşılaşmadık.

BEYHAN - SAVAŞ YILDIZ

Öncelikle biz hastanedeki ilgiden çok memnun kaldık. 28 yaşında tedavi oldum. İlk denememizde ikiz gebelik yaşadım. Çocuklarım da sağlıkları da oldukça iyi. Benim kanallarım tıkalıydı. Eşimde de sperm sayısında eksiklik çıktı. 3 embriyo transferi yapıldı. Bize göre Eurofertil'in diğer merkezlere göre fiyatları da oldukça memnun. Biz tüm eşe dosta sizi tavsiye ediyoruz.

AYNUR - CEMİL TAŞKIN

İki deneme yaptık. İğnelerden dolayı biraz sıkıntı yaşadık ama bu tedavi sırasında çoğu insana olan bir şey. 2 embriyo transferi yapıldı, bir tanesi tuttu, yaşımdan dolayı biz çok umutlu değildik ama Beytullah doğduğu zaman dünyanın en mutlu insanları biz olduk. Tekrar çocuk istesek yine merkezinizde yaptırırdık.

FİLİZ - OSMAN BALCI

Bizde strese bağlı kısırlık vardı. Eşimin özellikle işinden kaynaklanan stresi etki ediyordu. Çok memnun kaldık. Bu işi paraya dökenler de var ancak biz burada az miktarda para harcadığımızı düşünüyoruz.

SELMA - ÖMER DEMİRCİ

Biz Eurofertil' de ilk olarak aşılama denedik. Fakat ilk denememizde başarılı olamadık. İkincide tüp bebek tedavisini denedik, üçüncü denememizde bebek sahibi olduk. Tabii ki kullanılan ilaçlar kilo yapıyor ancak bunlar geçici, hamilelik sırasında sağlıklı beslenmeniz ve yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor, çok fazla yağlı yiyeceklerden kaçınmamız önerildi. Şimdi bir erkek ve kız çocuğumuz var. Doktorumuz Koray Elter'di ancak tüm ekip bir çalışıyor ve her doktor bizimle ayrı ayrı ilgilendi. Biz tüm Eurofertil ailesine bize yaşattıkları için teşekkür ediyoruz.

SERAP - SAİT IRMAK

Bizim 9 senedir çocuğumuz olmuyordu. Sonra Eurofertil Tüp Bebek Merkezi' nin basın danışmanı Burcu Ünalerzen ile tanıştık. Bizi burada Hakan Özörnek ile tanıştırdı ve tedavi olmamız için imkan sundular. Polikistik over hastalığım var, ancak yaşım genç olduğu için gebe kalma şansımın yüksek olduğunu söylediler. Daha önce başka bir hastanede aşılama işlemi yapılmıştı. Oradan olumlu sonuç ne yazıkki alamamıştık. Burada tedavinin il gününden itibaren her şeyden çok memnun kaldık ve çocuk sahibi olacağımıza yürekten inandık. İlçalar biraz şişkinlik yaptılar başka bir yan etki yaşamadık. Şimdi bir bebek bekliyoruz ve çok mutluyuz.

SONGÜL - ERCAN BULUT

1,5 yaşında bir kız çocuğumuz var. Doktorumuz Hakan Özörnekti. Başından beri doktora güvenmek çok önemli, biz Hakan beye çok güvendik ve bebek sahibi olmak için umudumuz hiç yitirmedik. Hastanenin ilk katından en üst katına personel ilgisi çok iyiydi. Önemli olan gerçekten çocuk sahibi olacağınıza inanmak ve doğru klinikte tedavi görmek. Biz kendimiz bu konuda çok şanslı görüyoruz ve tüm tüp bebek sahibi olmak isteyen yakınlarımıza da Eurofertil' i öneriyoruz.

AYŞE - NEJAT KALAYCIK

Biz ilk denememizde çocuk sahibi olduk. Daha önce hiç deneme yapmamıştık. Eurofertil' e tanıdık tavsiyesi ile başvurduk. Doktorumuz Alev Hanımdı. Yumurtalıklarımda kistler vardı, Alev hanım öncelikle onlara müdahale etti. Hamileliğim sırasında düşük tehlikesi yaşadım bu nedenle ekstra ilaç kullanmak durumunda kaldım. Bu ilaçlar bence kilo yaptı ama bebek için değerdi. Bunları hiç sorun etmedik. Şimdi 16 aylık bir erkek çocuğumuz var. Personel ilgisinden çok memnun kaldık. Hemşireleriniz çok güler yüzlü. Doktorların da ilgisi bizi çok memnun etti. Sonuna kadar takip ettiler ve her isteğimize karşılık verildi. Bu nedenle Eurofertil' e özellikle teşekkür ediyoruz.

AYŞEGÜL - MURAT YİĞİTPAŞA

Eurofertil'de ikinci denememiz. Şuan 5 aylık hamileyim. İki embriyo transferi yapıldı. Hamileliğimin ilk günleri biraz sorunlu geçti ama şimdi problemimiz yok. İlgiden oldukça memnun kaldık. Gebelik sırasında bizi sürekli arayan ve soran tüm ekibe teşekkür ederiz.

BELMA - COŞKUN YİĞİT

7 aylık hamileyim, yurt dışında doğum yapacağım. 3 denemeden sonra gebe kaldım ancak Eurofertil'den oldukça memnun kaldık. Ayrıca fiyatları da diğer merkezelere göre çok uygundu. Seçme nedenlerinden biri de buydu.

AZİME - SADIK AY

Eurofertil' den ve Hakan Özörnek' ten oldukça memnun kaldık. Butik bir hastane olmasının bizim psikolojik olarak üzerimizde olumlu bir etkisi oldu. Özel ilgi gördük. Şuan ikizlerimiz var. Fenerbahçe formasının üzerine bebeklerimizin fotolarını bastırıp Hakan Beye hediye olarak göndermeyi çok istiyoruz.

NEHİR - ZİYA ŞAHİN

Hastanedeki ilgiden çok memnun kaldık. Biz ikinci çocuğumuzu da düşünüyoruz ve tekrar geleceğiz. Sizin ikinci denemelere özel bir indiriminiz var bunu her yer yapmıyor. Sorunsuz bir hamilelik geçirdim vakit kaybetmeden ikinci çocuğuma da kavuşmak istiyorum. Eurofertil' e çok şey borçluyuz.

EMEL - AHMET DEMİR

İkinci denememizde çocuğumuz oldu. Bizim için tedavi yorucu bir süreçti. Ancak çocuk ta sorumluluk gerektiriyor. Şuanda ikinciyi düşünmüyoruz. Eurofertil'deki ilgiden çok memnun kaldık. Hakan bey bizimle çok ilgilendi, tüm ekibe teşekkür ederiz.

AYŞE - ERHAN KAYNAK

Şuanda 8 aylık hamileyim ve bebeğimi kucağıma alacağım günü bekliyorum. Dördüncü denemede bebek sahibi oldum. Tedavilerim biraz zor oldu ancak şuan bebeğim olacağı için hepsini unuttum. Eurofertil' e çok teşekkür ederim. Biz burayı herkesi tavsiye ediyoruz.

HİLAL - CAFER GÜLMEZ

Biz ilk denemede bebek sahibi olduk. Şuan bir oğlumuz var ama ikinciyi düşünmüyoruz. Bana ilaçlar biraz ağır geldi, ciddi şişkinlik yaşadım hatta bunun için de tedavi oldum. Ama sonuçta bebek sahibi olmak her şeye değer. Doktorumuz Alev Özay' dı. İlgiden çok memnun kaldık. Doktorumuza da güveniyorduk, bizce önemli olan zaten bu. Biz kesinlikle Eurofertil'i herkese tavsiye ediyoruz.

EMEL - AHMET DEMİR

Eurofertilde 2 deneme yaptık, ilki olumsuz sonuçlandı. İlaçlar bizi rahatsız etti ancak ikinci denemede gebe kaldım, bir kızımız var, herkese tavsiye ediyorum. Ancak bir deneme daha düşünmüyoruz. Bize kızımız şimdilik yetiyor.

EDİBE - KEMAL ÇELİK

3 kez deneme yaptırdık. 7 aylık bir bebeğimiz var. İlgiden çok memnun kaldık. Şuan sizde dondurulmuş embriyolarımız var ancak bebeğimiz daha büyümeden bir çocuk daha düşünmüyoruz. Tedavi sonrasında sık sık arandık, bu ilgiden de oldukça memnun kaldık. Tüm tanıdıklarımıza gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz bir merkez.

PINAR - KENAN AYDIN

Bebeğimiz henüz yeni doğdu. Zorlu bir gebelik geçirdik, tedavi sırasında da ilaçlar bir süre beni rahatsız etti ancak insanın bir çocuğunun olması kadar güzel bir duygu yok. Dondurulmuş embriyolarımız var ve biz onları da zamanı geldiğinde değerlendirmeyi çok istiyoruz.

BİRGÜL - MUSA ÖZDEMİR

2 kez deneme yaptırdk. İlki aşılamaydı, olumsuz sonuç aldık. Doktorumuz Alev hanımdı. 6 aylık bir bebeğimiz var. Şimdilik bir çocuk daha düşünmüyoruz. Biz Eurofertil bir but,k hastane olduğu için özel ilgi gördüğümüzü düşünüyoruz. Herkese tavsiye ederiz ki burası güzel bir merkez.

FATMA - ÖZCAN MÜJDE

2 yaşında bir kızımız var. Dondurulmuş embriyolarımız mevcut onları da hemen değerlendirmek istiyoruz. Hastanenizden memnun kaldık. Dışarıda bebek fotoğrafı ile süslediğiniz duvarı da çok beğeniyoruz.

SAMİ- DÖNE ÇAKAL

4 kez deneme yaptık. 1 kızımız var. Ancak bundan sonra bir deneme daha yapmayı düşünmüyoruz. Artık bize kızımız yeter. Hastanenizde giriş katından itibaren özel bir ilgi gördük tabiî ki stresli bir tedavi geçirdik. Bu stresi de gördüğümüz ilgi az da olsa azalttı. Ayrıca müzikle terapi yapmanız da çok hoş, hastalarınıza ne kadar özen göstermiş olduğunuzun bir belirtisi bizce.

MELİKE - SEZER GÜL

Tedaviden memnun oldum. İlk denememde bebek sahibi oldum. Kızımın ismi Ayşe İdil 16 aylık oldu. Eşim varikosel ameliyatı oldu. İlaç kullanırken biraz sıkıntı yaşadım ama çocuk işçin her şeye değer. Eurofertil' den çok memnun kaldık, tekrar Bebek sahibi olmak istersek yine Eurofertil'i tercih ederiz.

GÜLSÜM - BEHZAT SÜME

İkinci denemede hamile kaldım. TSH ım yüksekti, ilaç fazla kullanmadım ve ne gebelikte ne tedavi sırasında bir problem yaşamadım. Bizim Seren isminde bir kızımız var. Doktorumuz Alev hanımdı. Herkese sizi tavsiye ediyoruz.

EMEL - İBRAHİM KARAŞAHİN

Eurofertil' de iki deneme yaptırdım. İlk denememizde düşük yaptım. Gökdeniz isminde bir oğlumuz var. Ben ikinci gebeliğimde Rizede yaşadığımız için uçak yolcuğu yaptım ve çalıştım, düşük tehlikesi geçirdiğim için bana istirahat önerdiler. Şimdi oğlumla çok mutluyuz. 5 embriyo dondurduk, ikinci denemeyi de yapmayı çok istiyoruz.

HATİCE - HALİL URCAN

Bizim ikinci denemede çocuğumuz oldu. Doktorumuz Hakan Özörnek' ti. Şuan haylaz ve bir o kadar zeki bir oğlumuz var. İsmi Ömer Faruk. Allah çocuk sahibi olmayanlara da versin. Eurofertil'i herkese öneriyoruz.

SİBEL - SERDAR ERSEN

Sayenizde Efe Han isminde bir oğlumuz var. Biz aşılama olduk. Herkese tavsiye ediyoruz. Maddi imkânlarımızı biraz düzeltirsek tekrar çocuk sahibi olmayı düşünüyoruz.

GÜLER - ŞÜKRÜ CÜRE

Mert Efe isminde bir oğlumuz var. İlk denememizde gebe kaldım. Sizde tedavi olmadan önce başka yerde 2 kere aşılama yaptırmıştım ancak olumlu sonuç alamamıştık. İlaçlar bende hiç rahatsızlık yapmadı. Özellikle ilgiden çok memnun kaldım, hatta geçen gün size bir akrabamı da tedaviye yolladım. Herkese kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kadroya sahip Eurofertil.

BANU - FERİT CAN

İlk denememde gebe kaldım. Düşük tehlikesi geçirdim ancak sorun yaşamadım. Ege isminde 2 yaşında bir oğlumuz var. Sizde dondurulmuş embriyolarımız mevcut, ikinci çocuğu da istiyoruz. Sizde ikinci, kez tedavi olan hastalara özel bir indiriminiz varmış, bunu da duymak bu maddi sıkıntıda bize çok iyi geldi. En kısa sürede kliniğinizi ziyaret etmek istiyoruz.

EMİNE - ÜMİT SAVAŞ

Murat Efe isminde bir oğlumuz var. Ben hamileliğim sırasında çok kilo aldım, aldığım kilolar da beni psikolojik olarak rahatsız etti. Tek gebeliğim olduğunu düşünüyorduk anca ikiz gebelik olduğunu 2,5 aylık hamile iken öğrendim. İkinci bebeğimi doğumdan sonra kaybettim, kalbinde bir problem vardı. Gebelik sırasında aldırmak istemedim, bu sorunun olduğunu biliyordum ancak bu diğer bebeği olumsuz etkiler diye ailece böyle bir karar aldık. Şimdi bir oğlumuz var ve çok mutluyuz. Herkese burayı tavsiye ediyoruz. Kliniğinize çok hasta yolladık.

HAVVA - ERCAN YILDIZ

15 Aralık 2008 de bir oğlumuz dünyaya geldi. İlk denememde gebe kaldım. Deneme yapmadan önce benim kendi ikiz bir gebeliğim vardı fakat düşük yaptım. Sonra da Eurofertil' e tavsiye üzerine başvurduk ve Alev hanım bizi tedavi etti. 3 embriyo transferi yapıldı. Şuan çok mutluyuz, size ve ekibi,nize teşekkür ederiz.