Aşılama (IUI)

IUI Nedir?

IUI, erkekten alınan sperm hücrelerinin kadının yumurtlama döneminde rahim içine verilmesi işlemidir. Bazı çiftler sperm hücrelerinin rahim yoluyla tüplere geçerek yumurta hücresini döllemesinde problem yaşayabilir. Bu durumda IUI tedavi seçenekleri arasındadır.

IUI Kimlere Uygulanır?

 • Erkekte sperm sayı ve hareketliliğinin yetersiz olduğu vakalar
 • Ereksiyon (Penisin sertleşmesi) bozuklukları
 • Retrogad ejekülasyon (Boşalmanın penis ağzı yerine, zıt yönde idrar kesesi içine olması)
 • Kadında sperm hücrelerinin yıkımına sebep olan antikorların varlığı
 • Orta seviyede endometriosis
 • Sebebi açıklanamayan kısırlık vakalarında

IUI uygulanabilmesi için, tüplerden en az birinin açık olması gereklidir. Yine sperm hücrelerinin, sayı, hareket ve morfolojisinin (normal görünümlü sperm yüzdesi) aşılama yapılabilecek sınırlarda olması şarttır.

IUI İçin Hazırlık Dönemi

IUI için hazırlık döneminde yumurtalıkların uyarılması için dışardan ilaç verilir. Bu ilaçlarla hedef yumurtalıkta sağlıklı bir şekilde follikül (İçinde yumurta hücresini bulunduran yapı) gelişimini sağlamaktır.

Yumurta Gelişimi Nasıl Takip Edilir?

Yumurta gelişiminin takibi ultrasonografi ve hormon analizi ile yapılır. Ultrasonografide (USG) yumurta hücresinin boyutları takip edilir. Bu takip önemlidir. Çünkü follikül büyüklüğü 17 –18 mm. ye ulaştığında çatlamaya hazır hale gelmiştir. Hormon analizinde ise östrojen ve LH hormonlarının ölçümü yapılır. Östrojen hormonundaki artış sağlıklı bir follikül gelişimini gösterir. LH hormonu yumurtlama döneminde ani yükselme göstererek follikülün çatlamasını ve yumurta hücresinin serbestleşmesini sağlar. Serbestleşen yumurta hücresi tüplere geçer ve burada sperm hücresi tarafından döllenir. Tedavi sırasında LH hormonunun beklenmeyen bir yükselişi follikülün erken çatlamasına ve aşılama işleminin yapılamamasına neden olabilir. Bu nedenle hormon ve USG ölçümleri takipte önem taşır.

Takip Sıklığı

İlaçların kullanılmasına adetin 3-5. günleri başlanır. 8-9. günler ilk USG ve hormon tahlili yapılarak doz ayarlaması yapılır. Bundan sonra genellikle gün aşırı takibe devam edilir.

Yumurtalama Zamanı Nasıl Belirlenir?

USG de folikül büyüklüğü 18-20 mm ye ulaştığında dışardan iğne verilerek folikül çatlatılır. Bunun için hCG hormonu kullanılır. Bu hormon folikülün çatlamasını ve yumurta hücresinin serbestleşmesini sağlar.

 • Birçok ağrı kesici yumurtlamayı olumsuz yönde etkileyeceğinden yumurtlama dönemine yakın zamanlarda çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır.
 • Tedavi sürecinde cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.
 • Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa tedavi başlangıcında lütfen doktorunuza bildiriniz.
 • Doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç kullanmayınız.
 • Radyasyondan uzak durunuz. (Röntgen filmi çekilmesi vb.)

Aşılama Zamanı Nasıl Belirlenir?

Aşılama günü erkekten sperm numunesi alınır. Bu numune bir dizi işlemden geçirilerek, en hareketli ve yumurta hücresini dölleme şansı yüksek sperm hücreleri ayrılır. Kateter adını verdiğimiz plastik bir kanülle rahim içine girilerek bir şırınga yardımıyla bu kaliteli sperm hücreleri ramim içine verilir.

 • Aşılama işlemi ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir işlemdir.
 • İşlem süresi ortalama 10-15 dakikadır.
 • İşlem tamamlandıktan hemen sonra kliniğimizden ayrılabilirsiniz.
 • İşlem sonrası cinsel hayatınızda kısıtlama söz konusu değildir.
 • Beklenmeyen bir vajinal kanamada doktorunuza haber veriniz.

Tedavinin Riskleri

Çoğul gebelik: IUI işlemi için kullanılan ilaçlar yumurtalıklarda birden fazla follikül gelişimine neden olabileceğinden çoğul gebelik oranı artış gösterir.
Hiperstimülasyon sendromu: Yumurtalıklar kullanılan ilaçlara aşırı cevap verebilir. Bu durumda, yumurtalıklarda büyüme ve bazen de şiddetli vakalarda karında su toplanması olabilir.
Yumurtalıkların kullanılan ilaçlara cevap vermemesi: Çok sık olmamakla beraber kullanılan ilaçlara yumurtalıklar yetersiz cevap verebilir. Bu durumda o ay aşılama yapılamaz.
Folikülün erken çatlaması: LH hormonunun beklenmeyen yükselişine bağlı olarak follikül çatlaması erken olabilir. Bu durumda aşılama yapılamayabilir.

Başarı Şansı

IUI'nin başarı oranı tedavi başına %15-20 arasındadır. Fakat erkek partnerin sperm sayısı normal sınırlar içinde ve kadının tubalarının sağlıklı bulunduğu durumlarda, bir yıl içinde birkaç denemeden sonra bu oran toplamda %50'ye ulaşabilir. Ortalama 3-4 IUI siklusu denenebilir, eğer başarılı olunamazsa IVF tavsiye edilir.

Aşılama - Aşılama
Aşılama


Hastalarımdan gelenler

SEVİLAY - HASAN AKYOL

Eurofertil bize mutluluk getiren bir hastane oldu. Tedaviden ve ilgiden oldukça memnun kaldık. Şuan iki oğlumuz var, 3. denemede bebek sahibi olduk. İlk tedavimiz çok zordu, ikincisinde düşük yaptım ama yılmadık. Alev Hanım'a özellikle çok teşekkür ederiz.

NURAN - MURAT PAŞALI

Biz Eurofertil' i ilk olarak Hakan Özörnek Rize'de konferansa geldiğinde tanımıştık. Daha sonra Seda Sayan' ın Tv programında da kendisinin açıklamalarını dinledik. 7 yıllık evliydik ve bebeğimiz olmuyordu. İlk denememiz ne yazık ki başarısızdı fakat yılmadık, 2 denemede bebek sahibi olduk. Şuanda 7 aylık bir kız çocuğumuz var. Bir çocuk daha yapmak istiyoruz. Hastanenin genel olarak ilgisinden çok memnun kaldık, herhangi bir aksilik ile karşılaşmadık.

BEYHAN - SAVAŞ YILDIZ

Öncelikle biz hastanedeki ilgiden çok memnun kaldık. 28 yaşında tedavi oldum. İlk denememizde ikiz gebelik yaşadım. Çocuklarım da sağlıkları da oldukça iyi. Benim kanallarım tıkalıydı. Eşimde de sperm sayısında eksiklik çıktı. 3 embriyo transferi yapıldı. Bize göre Eurofertil'in diğer merkezlere göre fiyatları da oldukça memnun. Biz tüm eşe dosta sizi tavsiye ediyoruz.

AYNUR - CEMİL TAŞKIN

İki deneme yaptık. İğnelerden dolayı biraz sıkıntı yaşadık ama bu tedavi sırasında çoğu insana olan bir şey. 2 embriyo transferi yapıldı, bir tanesi tuttu, yaşımdan dolayı biz çok umutlu değildik ama Beytullah doğduğu zaman dünyanın en mutlu insanları biz olduk. Tekrar çocuk istesek yine merkezinizde yaptırırdık.

FİLİZ - OSMAN BALCI

Bizde strese bağlı kısırlık vardı. Eşimin özellikle işinden kaynaklanan stresi etki ediyordu. Çok memnun kaldık. Bu işi paraya dökenler de var ancak biz burada az miktarda para harcadığımızı düşünüyoruz.

SELMA - ÖMER DEMİRCİ

Biz Eurofertil' de ilk olarak aşılama denedik. Fakat ilk denememizde başarılı olamadık. İkincide tüp bebek tedavisini denedik, üçüncü denememizde bebek sahibi olduk. Tabii ki kullanılan ilaçlar kilo yapıyor ancak bunlar geçici, hamilelik sırasında sağlıklı beslenmeniz ve yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor, çok fazla yağlı yiyeceklerden kaçınmamız önerildi. Şimdi bir erkek ve kız çocuğumuz var. Doktorumuz Koray Elter'di ancak tüm ekip bir çalışıyor ve her doktor bizimle ayrı ayrı ilgilendi. Biz tüm Eurofertil ailesine bize yaşattıkları için teşekkür ediyoruz.

SERAP - SAİT IRMAK

Bizim 9 senedir çocuğumuz olmuyordu. Sonra Eurofertil Tüp Bebek Merkezi' nin basın danışmanı Burcu Ünalerzen ile tanıştık. Bizi burada Hakan Özörnek ile tanıştırdı ve tedavi olmamız için imkan sundular. Polikistik over hastalığım var, ancak yaşım genç olduğu için gebe kalma şansımın yüksek olduğunu söylediler. Daha önce başka bir hastanede aşılama işlemi yapılmıştı. Oradan olumlu sonuç ne yazıkki alamamıştık. Burada tedavinin il gününden itibaren her şeyden çok memnun kaldık ve çocuk sahibi olacağımıza yürekten inandık. İlçalar biraz şişkinlik yaptılar başka bir yan etki yaşamadık. Şimdi bir bebek bekliyoruz ve çok mutluyuz.

SONGÜL - ERCAN BULUT

1,5 yaşında bir kız çocuğumuz var. Doktorumuz Hakan Özörnekti. Başından beri doktora güvenmek çok önemli, biz Hakan beye çok güvendik ve bebek sahibi olmak için umudumuz hiç yitirmedik. Hastanenin ilk katından en üst katına personel ilgisi çok iyiydi. Önemli olan gerçekten çocuk sahibi olacağınıza inanmak ve doğru klinikte tedavi görmek. Biz kendimiz bu konuda çok şanslı görüyoruz ve tüm tüp bebek sahibi olmak isteyen yakınlarımıza da Eurofertil' i öneriyoruz.

AYŞE - NEJAT KALAYCIK

Biz ilk denememizde çocuk sahibi olduk. Daha önce hiç deneme yapmamıştık. Eurofertil' e tanıdık tavsiyesi ile başvurduk. Doktorumuz Alev Hanımdı. Yumurtalıklarımda kistler vardı, Alev hanım öncelikle onlara müdahale etti. Hamileliğim sırasında düşük tehlikesi yaşadım bu nedenle ekstra ilaç kullanmak durumunda kaldım. Bu ilaçlar bence kilo yaptı ama bebek için değerdi. Bunları hiç sorun etmedik. Şimdi 16 aylık bir erkek çocuğumuz var. Personel ilgisinden çok memnun kaldık. Hemşireleriniz çok güler yüzlü. Doktorların da ilgisi bizi çok memnun etti. Sonuna kadar takip ettiler ve her isteğimize karşılık verildi. Bu nedenle Eurofertil' e özellikle teşekkür ediyoruz.

AYŞEGÜL - MURAT YİĞİTPAŞA

Eurofertil'de ikinci denememiz. Şuan 5 aylık hamileyim. İki embriyo transferi yapıldı. Hamileliğimin ilk günleri biraz sorunlu geçti ama şimdi problemimiz yok. İlgiden oldukça memnun kaldık. Gebelik sırasında bizi sürekli arayan ve soran tüm ekibe teşekkür ederiz.

BELMA - COŞKUN YİĞİT

7 aylık hamileyim, yurt dışında doğum yapacağım. 3 denemeden sonra gebe kaldım ancak Eurofertil'den oldukça memnun kaldık. Ayrıca fiyatları da diğer merkezelere göre çok uygundu. Seçme nedenlerinden biri de buydu.

AZİME - SADIK AY

Eurofertil' den ve Hakan Özörnek' ten oldukça memnun kaldık. Butik bir hastane olmasının bizim psikolojik olarak üzerimizde olumlu bir etkisi oldu. Özel ilgi gördük. Şuan ikizlerimiz var. Fenerbahçe formasının üzerine bebeklerimizin fotolarını bastırıp Hakan Beye hediye olarak göndermeyi çok istiyoruz.

NEHİR - ZİYA ŞAHİN

Hastanedeki ilgiden çok memnun kaldık. Biz ikinci çocuğumuzu da düşünüyoruz ve tekrar geleceğiz. Sizin ikinci denemelere özel bir indiriminiz var bunu her yer yapmıyor. Sorunsuz bir hamilelik geçirdim vakit kaybetmeden ikinci çocuğuma da kavuşmak istiyorum. Eurofertil' e çok şey borçluyuz.

EMEL - AHMET DEMİR

İkinci denememizde çocuğumuz oldu. Bizim için tedavi yorucu bir süreçti. Ancak çocuk ta sorumluluk gerektiriyor. Şuanda ikinciyi düşünmüyoruz. Eurofertil'deki ilgiden çok memnun kaldık. Hakan bey bizimle çok ilgilendi, tüm ekibe teşekkür ederiz.

AYŞE - ERHAN KAYNAK

Şuanda 8 aylık hamileyim ve bebeğimi kucağıma alacağım günü bekliyorum. Dördüncü denemede bebek sahibi oldum. Tedavilerim biraz zor oldu ancak şuan bebeğim olacağı için hepsini unuttum. Eurofertil' e çok teşekkür ederim. Biz burayı herkesi tavsiye ediyoruz.

HİLAL - CAFER GÜLMEZ

Biz ilk denemede bebek sahibi olduk. Şuan bir oğlumuz var ama ikinciyi düşünmüyoruz. Bana ilaçlar biraz ağır geldi, ciddi şişkinlik yaşadım hatta bunun için de tedavi oldum. Ama sonuçta bebek sahibi olmak her şeye değer. Doktorumuz Alev Özay' dı. İlgiden çok memnun kaldık. Doktorumuza da güveniyorduk, bizce önemli olan zaten bu. Biz kesinlikle Eurofertil'i herkese tavsiye ediyoruz.

EMEL - AHMET DEMİR

Eurofertilde 2 deneme yaptık, ilki olumsuz sonuçlandı. İlaçlar bizi rahatsız etti ancak ikinci denemede gebe kaldım, bir kızımız var, herkese tavsiye ediyorum. Ancak bir deneme daha düşünmüyoruz. Bize kızımız şimdilik yetiyor.

EDİBE - KEMAL ÇELİK

3 kez deneme yaptırdık. 7 aylık bir bebeğimiz var. İlgiden çok memnun kaldık. Şuan sizde dondurulmuş embriyolarımız var ancak bebeğimiz daha büyümeden bir çocuk daha düşünmüyoruz. Tedavi sonrasında sık sık arandık, bu ilgiden de oldukça memnun kaldık. Tüm tanıdıklarımıza gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz bir merkez.

PINAR - KENAN AYDIN

Bebeğimiz henüz yeni doğdu. Zorlu bir gebelik geçirdik, tedavi sırasında da ilaçlar bir süre beni rahatsız etti ancak insanın bir çocuğunun olması kadar güzel bir duygu yok. Dondurulmuş embriyolarımız var ve biz onları da zamanı geldiğinde değerlendirmeyi çok istiyoruz.

BİRGÜL - MUSA ÖZDEMİR

2 kez deneme yaptırdk. İlki aşılamaydı, olumsuz sonuç aldık. Doktorumuz Alev hanımdı. 6 aylık bir bebeğimiz var. Şimdilik bir çocuk daha düşünmüyoruz. Biz Eurofertil bir but,k hastane olduğu için özel ilgi gördüğümüzü düşünüyoruz. Herkese tavsiye ederiz ki burası güzel bir merkez.

FATMA - ÖZCAN MÜJDE

2 yaşında bir kızımız var. Dondurulmuş embriyolarımız mevcut onları da hemen değerlendirmek istiyoruz. Hastanenizden memnun kaldık. Dışarıda bebek fotoğrafı ile süslediğiniz duvarı da çok beğeniyoruz.

SAMİ- DÖNE ÇAKAL

4 kez deneme yaptık. 1 kızımız var. Ancak bundan sonra bir deneme daha yapmayı düşünmüyoruz. Artık bize kızımız yeter. Hastanenizde giriş katından itibaren özel bir ilgi gördük tabiî ki stresli bir tedavi geçirdik. Bu stresi de gördüğümüz ilgi az da olsa azalttı. Ayrıca müzikle terapi yapmanız da çok hoş, hastalarınıza ne kadar özen göstermiş olduğunuzun bir belirtisi bizce.

MELİKE - SEZER GÜL

Tedaviden memnun oldum. İlk denememde bebek sahibi oldum. Kızımın ismi Ayşe İdil 16 aylık oldu. Eşim varikosel ameliyatı oldu. İlaç kullanırken biraz sıkıntı yaşadım ama çocuk işçin her şeye değer. Eurofertil' den çok memnun kaldık, tekrar Bebek sahibi olmak istersek yine Eurofertil'i tercih ederiz.

GÜLSÜM - BEHZAT SÜME

İkinci denemede hamile kaldım. TSH ım yüksekti, ilaç fazla kullanmadım ve ne gebelikte ne tedavi sırasında bir problem yaşamadım. Bizim Seren isminde bir kızımız var. Doktorumuz Alev hanımdı. Herkese sizi tavsiye ediyoruz.

EMEL - İBRAHİM KARAŞAHİN

Eurofertil' de iki deneme yaptırdım. İlk denememizde düşük yaptım. Gökdeniz isminde bir oğlumuz var. Ben ikinci gebeliğimde Rizede yaşadığımız için uçak yolcuğu yaptım ve çalıştım, düşük tehlikesi geçirdiğim için bana istirahat önerdiler. Şimdi oğlumla çok mutluyuz. 5 embriyo dondurduk, ikinci denemeyi de yapmayı çok istiyoruz.

HATİCE - HALİL URCAN

Bizim ikinci denemede çocuğumuz oldu. Doktorumuz Hakan Özörnek' ti. Şuan haylaz ve bir o kadar zeki bir oğlumuz var. İsmi Ömer Faruk. Allah çocuk sahibi olmayanlara da versin. Eurofertil'i herkese öneriyoruz.

SİBEL - SERDAR ERSEN

Sayenizde Efe Han isminde bir oğlumuz var. Biz aşılama olduk. Herkese tavsiye ediyoruz. Maddi imkânlarımızı biraz düzeltirsek tekrar çocuk sahibi olmayı düşünüyoruz.

GÜLER - ŞÜKRÜ CÜRE

Mert Efe isminde bir oğlumuz var. İlk denememizde gebe kaldım. Sizde tedavi olmadan önce başka yerde 2 kere aşılama yaptırmıştım ancak olumlu sonuç alamamıştık. İlaçlar bende hiç rahatsızlık yapmadı. Özellikle ilgiden çok memnun kaldım, hatta geçen gün size bir akrabamı da tedaviye yolladım. Herkese kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kadroya sahip Eurofertil.

BANU - FERİT CAN

İlk denememde gebe kaldım. Düşük tehlikesi geçirdim ancak sorun yaşamadım. Ege isminde 2 yaşında bir oğlumuz var. Sizde dondurulmuş embriyolarımız mevcut, ikinci çocuğu da istiyoruz. Sizde ikinci, kez tedavi olan hastalara özel bir indiriminiz varmış, bunu da duymak bu maddi sıkıntıda bize çok iyi geldi. En kısa sürede kliniğinizi ziyaret etmek istiyoruz.

EMİNE - ÜMİT SAVAŞ

Murat Efe isminde bir oğlumuz var. Ben hamileliğim sırasında çok kilo aldım, aldığım kilolar da beni psikolojik olarak rahatsız etti. Tek gebeliğim olduğunu düşünüyorduk anca ikiz gebelik olduğunu 2,5 aylık hamile iken öğrendim. İkinci bebeğimi doğumdan sonra kaybettim, kalbinde bir problem vardı. Gebelik sırasında aldırmak istemedim, bu sorunun olduğunu biliyordum ancak bu diğer bebeği olumsuz etkiler diye ailece böyle bir karar aldık. Şimdi bir oğlumuz var ve çok mutluyuz. Herkese burayı tavsiye ediyoruz. Kliniğinize çok hasta yolladık.

HAVVA - ERCAN YILDIZ

15 Aralık 2008 de bir oğlumuz dünyaya geldi. İlk denememde gebe kaldım. Deneme yapmadan önce benim kendi ikiz bir gebeliğim vardı fakat düşük yaptım. Sonra da Eurofertil' e tavsiye üzerine başvurduk ve Alev hanım bizi tedavi etti. 3 embriyo transferi yapıldı. Şuan çok mutluyuz, size ve ekibi,nize teşekkür ederiz.